Потреба створювати та запускати сонячні електростанції в Україні назрівала давно. Паливно-енергетичний комплекс держави залежить від постачання корисних копалин та енергоносіїв з інших країн. Це провокує міжнародні проблеми та не дозволяє розвиватися багатьом галузям народного господарства.
До масштабного вторгнення кількість приватних та промислових сонячних станцій стрімко збільшувалася, а вигідні умови «зеленого» тарифу дозволяли розвивати ринок. «Гарантований покупець» реалізував електроенергію на онлайн-аукціонах товарно-сировинних бірж.
Купівля та продаж «зеленої» енергетики
На сайті Української енергетичної біржі https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/osoblivosti-rozvitku-sonyachnoi-energetiki-v-ukraini/ можна знайти детальну та актуальну інформацію про реалізацію електроенергії, яка вироблена за допомогою альтернативних джерел. Щоб стати учасником торгів, необхідно пройти реєстрацію на біржовому сайті та сплатити оренду торговельного майданчика.
Якщо у клієнтів виникають питання, то вони можуть звернутися до консультантів УЕБ у телефонному режимі. Технічні проблеми вирішує служба сапорту.
Мережа сонячних електричних станцій
Кліматичні особливості нашої держави дозволяють активно розвивати систему сонячних електричних станцій, які виробляють електроенергію. Альтернативні джерела дозволяють:
- збільшувати генерацію електроенергії,
- розвивати профільний ринок,
- зберігати чистоту довкілля,
- зменшувати енергозалежність держави від імпорту газу тощо.
Спеціалісти визначили, що близько 80% території України придатні для будування та встановлення сонячних електростанцій. Особливо сприятливі умови для розвитку мережі альтернативної енергетики склалися на півдні лісостепової зони. Показники сонячного випромінювання на цій території є найвищими. У 2021 році введення в експлуатацію нових промислових та приватних електростанцій продовжилося, але події 2022 року значно змінили перспективи профільного ринку в Україні.
Наслідки повномасштабного вторгнення
Вдалий старт ринку альтернативної енергетики та позитивні зміни після введення «зеленого» тарифу були знівельовані під час введення воєнного стану в Україні. На окупованих територіях залишилося багато станцій, вони знищені або зазнали значних руйнувань. Понад 40% промислових та приватних об’єктів на українській території мають пошкодження, що заважає повноцінній роботі. В таких умовах розвиток ринку є неможливим, а про перспективи можна говорити тільки після завершення бойових дій.
Відновлювальна енергетика як шлях до подолання енергозалежності
Вже сьогодні профільні комітети працюють над проблемою відновлення ринку, формуючи ефективну стратегію. Пріоритетне завдання – створення програми та залучення коштів із різних фондів, які допоможуть відновити пошкоджені об’єкти та створити нові сонячні електростанції.
Українська енергетична біржа робить свій внесок у програму відновлення ринку, надаючи послуги з організації та проведення електронних аукціонів.